İşte Benim Ayetlerim! 2

1 Yorum
SOSYAL HAYAT ÜZERİNE:
Ve işte onlar, bildiklerini sanıp cahilliklerine aldananlar, öğretilenleri sorgulamayıp ebediyen doğruluğuna inananlar. Şüphesiz ki yanılırlar, sen onlar için kendini mi harap edeceksin? Biz iradeyi verip seçimi kendilerine bırakanlarız, bunda sana yük yoktur. (Sen yine) Mücadeleden kaçayım deme, öylece çalış; oku, anla ki güç bulasın. Allah yılmayanlarla beraberdir.

İlimden ve doğru bilgiden başka yol mu edinirsiniz? Şaşarım da şaşarım, hâlbuki biz size akıl verdik. Bu insan ne kadar da yanılır böyle!

Zamanın zamanla değiştirmeyeceği bir şeyin olmadığını anlamamakta ısrar ederler de (sen) bunu öğretmek için kendini paralarsın. Onlar eskilerin anlattıkları yalanlara inanıp kendilerini böylece aldatırlar da bunu bilmeden güvende hissederler. Kendini üzme, onlar yanılacak fakat çocukları onların inandıklarını akıl dışı bulup dışlayacak. 

Kimse bir diğerinin malına haksızca el koymaya kalkıp emeğini sömürmesin. Bilin ki sizler hep daha fazlasını istemek üzere yaratıldınız fakat biz size irade de verdik. (Eğer) Bunu düzene koyup kendinizi sınırlamazsanız hayatınız doyumsuzluk içinde boğulacaktır. Biz size doğruyu söyleyen ve (sizin) iyiliğinizi isteyenleriz.

Nasıl giyinecekleri konusunda kuşku duyup sana sorarlar. De ki: "Giyinmenizde sınır yoktur, sizler kendinizi sınırladıkça merak ve arzularınız daha da artacaktır. Fakat kimsenin yapılmasını istemediği zarar verici şeyi yapmaktan kaçının, birbirinizi kışkırtmaktan da kaçının. Aksi halde kininiz ve kötü arzularınız düzeninizi bozup huzurunuzu kaçıracaktır."

İnsanlar arasında ayrım yoktur. Her biriniz farklı yeteneklerle doğsanız da diğerinizle aynı haklara sahipsiniz. Kimse kimseyi cariye olarak kullanamaz ve köle olarak da alıp satamaz.

Kendinize birer eş edinin, (eğer) eşiniz isteklerinizi karşılayamıyor da anlaşamıyorsanız (onun) rızasını alıp ondan ayrılarak başka eş edinmek size serbesttir. Biz sizin için her şeyi kolay ve adil kılanlarız.

Yakınlarınızla evlenmemenizde doğacak çocuklar için sakınca vardır. Yakınlarınızdan uzak durmaya bakarak başkalarıyla birleşin.

Birbirinizi aldatmaya ve kandırmaya kalkarsanız aranızda huzursuzluk belirip rahatınız kaçar. En iyisi bundan başlamadan dönün. Bilin ki dürüst olup doğruyu söyledikçe gönlünüzde ferahlık olacak ve bu sizin diğerinize olan güveninizi artırarak sizi huzurlu kılacaktır.

Kendini baş edemeyip (evli ya da bekar olarak) aynı anda birden fazla kişiyle birlikte olmak isteyenleriniz varsa kimseyi kandırmaktan uzak bir şekilde ve her iki (ya da daha fazla) tarafın rızasını almak kaydıyla bunda serbesttir. Size zorlama yoktur, yeter ki sözlerinizi doğru söyleyin ve onlara uyun.

Çocuklarınız sizin hizmetkârınız değildir, sizin yolunuzdan da gidecek değiller. Ne diye boş yere bunda ısrar eder de aldanırsınız! Kimseye zarar vermemek koşuluyla herkes seçimlerinde serbesttir. Yaşlılar ve kendine yetemeyenlerin kendileri için hazırlanmış yerlerde yaşıtlarıyla kalmaları daha iyidir. Sizleri(çocukları) görmek istediklerinde çabucak yanlarında olmanız da sizler için hayırlıdır. Fakat bir anlaşmazlık olmayıp huzurla yaşayabilirseniz bir arada yaşamanızda da bir sakınca yoktur. O sizin için her kolaylığı verip seçimi size bırakandır.

Aranızdan ayrılanlardan arta kalanları(mirası) eğer vasiyeti yoksa ve çocukları da varsa kadın erkek ayrımı yapmadan eşit bir şekilde adilce dağıtın. Önce doğup da mülkün artması için daha çok çaba sarf edenleriniz olursa onlara ölçerek daha fazla vermeniz haktır.

Aranızdan ayrılanların güvenebileceği, hoşnut olduğu bir yakını yoksa onun mülkünün bilim için kullanılmasında sizin için iyilik vardır. Allah her şeyi gözetip hakkıyla bilendir.

Yetim çocuklara gelince, durumu iyi olup kendisini bakmak isteyen yakınları varsa kendi çocuklarından ayırmadan  güzelce baksınlar. Kimse bakmak istemez ise yabancı olup hakkıyla göz kulak olmak isteyenler de olur. Onları ara sıra denetleyin ki kendilerinden haberdar olsunlar.

Hiç kimseyi bulamazsanız özel olarak hazırladığınız bakım evlerinde hoşnut ederek büyütün. Onların kimseden farkı yoktur.

Hiçbir topluluğun başka topluluğa ya da hiçbir kavmin başka bir kavme üstünlüğü yoktur, birbirinizin topraklarını işgal etmeden ve birbirinize üstünlük kurmaya çalışmadan saygı göstererek barış içinde yaşayın.

Ey insanlar! Her birinizi farklı farklı yeteneklerle var ederiz, yeter ki kendinizi arayarak bulun. Sizler o yeteneklerinizi geliştirerek becerileriniz üzerine iş edinirseniz başarılı ve mutlu bir hayat süreceksiniz. 

Sizin öğrenmenizde ve bilmenizde sizin için hayır vardır. Çocuklarınızı ilgiyle büyüterek aralarında ayrım yapmadan severek yetiştirin ki kötü şeylere ilgi duyup da doğru yoldan  sapanlardan olmasınlar.

Yoksa senin bunları kanepenin üzerinde öylece uzanıp belgesel izlerken uydurduğunu mu söylüyorlar! De ki:"Şüphesiz ki sizler doğruyu söyleyenlersiniz, şahit getirmenize de gerek yok, Allah doğru söyleyenlerle beraberdir."

Saygılarımla…

Demir

1 yorum:

  1. Yeni bir peygamber doğuyor,işittik iman ettik :)))

    YanıtlaSil