Persepolis

Yorum Yok
Persepolis İran’ın sert tepkilerini çeken ve gösterime girdiği ülkelerde tartışma yaratan Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud’nun Cannes Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü”nü alan filmi, Satrapi’nin çok satan çizgi romanından beyazperdeye uyarlandı. Fransa’nın 2008 Oscar aday adayı olarak gösterdiği animasyon film, küçük bir kız çocuğunun gözünden İran İslam Devrimi’ni anlatıyor.

Yönetmenliğini Vincent Paronnaud ile Marjane Satrapi’nin üstlendiği filmin konusu şöyle: 1978, Tahran... Sekiz yaşındaki Marjane gelecekte bir “peygamber olmanın” ve dünyayı kurtarmanın hayallerini kurmaktadır. Modern ve kültürlü ailesi tarafından sevgi ve anlayışla büyütülen Marjane, Şah Rejimi’ni sona erdiren olayları da ilgi ve merakla takip etmektedir. Diğer yandan ise Yeni İslam Cumhuriyeti insanların nasıl giyinmesi ve davranması gerektiğini kontrol etmektedir. Bu dayatma nedeniyle artık çarşaf giymesi gereken Marjane ise kararını çoktan vermiştir, devrimci olacaktır.

Kısa süre sonra İran-Irak Savaşı nedeniyle şehir bombalanır. Çatışmaların getirdiği zorluklar ve mahrumiyet, aile üyelerinin ve sevilen kişilerin kaybı Marjane’nin hissettiği psikolojik baskı ve korkuyu her geçen gün artırmaktadır. Gittikçe daha da tehlikeli olmaya başlayan bir ortamda Marjane’nin isyankar karakteri de ciddi problemlere davetiye çıkaracak seviyededir.

Ailesi onu korumak için Avusturya’ya yollar. 14 yaşındaki Marjane, Viyana’da hayatı adına bambaşka bir devrimle karşılaşır; ergenlik, özgürlük ve aşk... Tattığı pek çok heyecanın yanı sıra bir şehirde yalnız, sürgün ve yabancı olmanın zorluklarını da hissetmekte gecikmeyecektir.

1. Bölüm


2. Bölüm

0 yorum:

Yorum Gönder