André Breton: Nadja

2 Yorum
Kimim ben? Pek yapmadığım bir şey ama bir atasözüne göndermede bulunabilirim: Gerçekten de, her şey, dönüp dolaşıp şuna varır: Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. İtiraf etmeliyim ki bu ifade kafamı karıştırıyor, çünkü bazı varlıklarla aramda düşündüğümden de öte, daha özel, daha az kaçınılabilir, daha etkileyici, allak bullak edici ilişkiler oluşturmaya çalışıyor. Bu ifade söylemek istediğimden de fazlasını söylüyor, ben daha yaşarken bana bir hayalet rolü oynatıyor ve besbelli ki, neysem o olmam için, var olmaktan vazgeçmem gerektiğini ima ediyor. Bu anlamda, biraz daha aşırılıkla ele alındığında, varlığımın nesnel tezahürü olarak algıladığım şeylerin, az çok kesinleşmiş tezahürlerin, aslında, bu yaşamın sınırları içinde, hakiki alanını hiç mi hiç tanımadığım bir faaliyette cereyan ettiğini anlatmak istemektedir bana. Zamansal ve yersel kini olasılıklara körü körüne boyun eğmesi ve dış görünüşü gibi ortak kabul gören bazı yanlarıyla "hayalet"e dair kafamdaki temsili imge, benim için, her şeyden önce, ebedi olabilecek bir iç sıkıntısının, bir acının sonlu imgesiyle eşdeğerdedir. Yaşantım bu tür bir imgeden başka bir şey olmayabilir ve bir şeyler keşfetmekte olduğum kuruntusu içindeyken, gerisin geri başladığım noktaya dönmeye, aslında çok iyi tanımış, bilmiş olmam gereken şeyi tanımaya çalışmaya, unutmuş olduklarımın küçük bir bölümünü öğrenmeye mahkum olabilirim. Bana dair bu bakış açısı, benim kendi içimdeki varlığımı önceden kabullendiği ölçüde bana yanlış geliyor; düşüncemin tamamlanmış, dolayısıyla zaman içinde oluşması için hiç bir neden olmayan bir şeklini, önceki bir düzleme keyfi olarak yerleştirdikçe, ve bu aynı zamanın içine, telafi edilemez bir kayıp, bir ceza ya da bir düşüş düşüncesini kattıkça, bu bakış bana yanlış geliyor, bunun ahlaki temelden yoksunluğu, bence, tartışma götürmez biçimde açıktır. Önemli olan şu ki, bu fani dünyada, kendi içimde yavaş yavaş keşfettiğim özel beceriler, bana özgü olmakla birlikte bana verilmiş olmayan genel bir beceriyi arayışımda beni asla avutmaz. Kendimde gördüğüm her türlü beğeninin, kendimde hissettiğim eğilimlerin ve yakınlıkların, maruz kaldığım cazibelerin, başımdan geçen ve yalnızca benim başıma gelen olayların ötesinde, kendimi yaparken seyrettiğim bir sürü hareketin, yalnızca ve yalnızca benim hissettiğim heyecanların ötesinde, diğer insanlar karşısında, beni onlardan ayıran şeyin herden kaynaklandığını değilse de,neden ibaret olduğunu öğrenmeye çaba gösteriyorum. Bu dünyaya, tüm diğer insanlar arasında ne yapmaya geldiğimi, alınyazıma yanıt verebilecek, yalnızca bana özgü, ne mene bir mesajın taşıyıcısı olduğumu gözler önüne serebilmem, bu farklılığın ne ölçüde bilincinde olduğuma bağlı değil midir?

2 yorum:

 1. Ben insanmıyım.

  YanıtlaSil
 2. Hayatımda yaşanan ve yalnızca benim başıma gelen ve yalnız/salt benim hissettiğim olayların ötesinde, kendimi yaparken seyrettiğim bir sürü hareketin, yalnızca ve yalnızca benim hissettiğim heyecanların ötesinde, diğer insanlar karşısında, beni onlardan ayıran şeyin nerden kaynaklandığını değilse de,neden ibaret olduğunu öğrenmeye çaba gösteriyorum. Bu dünyaya, tüm diğer insanlar arasında ne yapmaya geldiğimi, alınyazıma yanıt verebilecek, yalnızca bana özgü, ne menem bir mesajın taşıyıcısı olduğumu gözler önüne serebilmem, bu farklılığın ne ölçüde bilincinde olduğuma bağlı değil midir?

  Şunu mu demek istiyor
  Herkes hissediyor ve benimki bana özgü ve bölünmüş
  -diğerleri tarafından duyulmuyor benim duyduklarım-ayrı bir duyucuyum ben ve ayrı bir gözlemci
  ve onlar da farklı ve farklı farklı duyuyorlar, Tüm bu şey nasıl bileşecek-toplancak ve toplam veri olacak; Bu gözlem bu tümgözlem nedne teki lve beni mtekil gözlemimini amacı/anlamı ne?,

  Ben nereye atacağım bu bilişleri ve kime vereceğim; Nerye götüreceğim; Evren mi topluyor onları; Nere saklanyor ve kaydediliyor ya da, Kim nasıl daha paylaşacak; eleyecek, Kim hissedecek onları-paylaşacak; nasıl? Bunun ne anlamı var; Yalnız ve bölünmüş olmanın , Bi anlamı olmalı ama ne? Bu farklılığın bilincinde olmak!
  Ayrı ayrı varoluşlar olmak ve bize böyle yansıması ama bir varoluşun içinde olmak; bir bütünün içseli olarak içinde olmak; Ama bölünmüş çoğul ya da tekil gözlemcilik; Evren bütünü ya da varlık bütünü içseli olmak ama ayrık ve bağımsız; Ve gözlemin bitecek olması-kişiye özel ve kişide olacak olması ve bitecek olması sonucu yokolacak olması düşünceleri yansıması mı? bu?

  Gözlemciyi mi arıyor? Kendinin gözlemcisi ya da diğer gözlemci ama kendini mi?

  YanıtlaSil