Bangladeşli Ateist Yazar Linç Edildi

11 Yorum
ABD'de yaşayan ve Amerikan vatandaşı olan Avijit Roy, eşiyle birlikte bir kitap fuarına katılmak için gittiği Bangladeş'in başkenti Dakka'da baltalı saldırıya uğradı. Avijit Roy paramparça edilerek öldürülürken, eşi de ağır yaralandı.

Roy, özellikle köktendinciliğe karşı verdiği mücadeleyle tanınıyor ve sekülerizmi teşvik ettiği için radikal İslamcıları kızdırıyordu. Yazarın öldürülmesi hem ülkede hem de uluslararası kamuoyunda büyük tepki topladı. Yüzlerce kişi Bangladeş'in başkenti Dakka'da toplanarak, Avijit Roy'u andı ve saldırıyı kınadı. Öğrenciler, öğretmenler ve bloggerlar sokaklara çıktı, Roy'un öldürülmesini protesto etti.

Yerel emniyet müdürü Sirajul İslam, "Saldırıya birkaç kişi katıldı ve aralarından en az ikisi Roy ile eşine doğrudan vurdu. Saldırı sonrasında iki kanlı satır bulduk" dedi. Saldırıyla ilgili olarak henüz bir tutuklama olmadı ancak polis, suikasti öven yerel bir İslamcı grubun soruşturulduğunu bildirdi.

Ailesi, internette yayımladığı blogunda laikliği savunan yazılar yazan Roy'un daha önce tehditler aldığını bildirdi.

Avijit Roy kısa bir süre önce de Facebook sayfasında "bilimsel ve akılcı olmayan inançlara karşı çıkmak için, akılcı bir kavram" diye nitelediği ateizmi savunmuştu. 160 milyon nüfuslu Bangladeş, laik bir ülke ve vatandaşlarının çoğu Müslüman.

Ülkede daha önce de benzeri saldırılar olmuş, polis bu saldırıların ardında radikal İslamcıların bulunduğunu söylemişti. 2013 yılında blogunda köktendinciliğe karşı yazılar yazan Ahmed Rajib Haydar da, Dakka'daki evi yakınlarında suikaste uğramış ve hayatını kaybetmişti. 2004'te ise yine Avijit Roy'la aynı kitap fuarına katılan yazar Hümayun Azad, evine dönerken uğradığı saldırıda ağır yaralanmıştı.

Bangladeşli tanınmış yazar Taslima Nasreen da 1990'larda ölüm tehditleri aldıktan sonra ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı.

11 yorum:

 1. bu bir ateizm/ateist katli değildir.

  laik ateist olmaz.

  islamiyetin/dnin/teizmin... içine edilip ne olduğu belli olmadığı gibi, ateizmin agnostisizmin….. de içine ettiler.

  “bilimsel ve akılcı olmayan inanç” diye bir şey olmaz.

  dinle/imanla mücadele edene ateist denmez.

  ateistin eşi olmaz.

  dinle mücadele edeceksen tam edicen, ben tanrısızım diye değil dinsizim diye başlıycan, tanrı ile dini birbirine karıştırmıycan, hadisi kuranı tarikati şeriatı herşeyiyle bilecen ona göre mücadele yolunu çizicen, köküyle uğraşırken tohumunu toprağını incelemezsen bi şey elde edemezsin/anlayamazsın. ne biliyolarda konuşuyolar dedirtmemek için bu lazım. ama dinle en iyi mücadele din içinde değil dışında olur.

  ne olduğunu bilmeyen, yolundan sapan, temeli bozan, mantığı bozan, sıkışınca başka dala atlayan, …… hiç bi şey anlatamaz, hiç bişeyle mücadele edemez.

  doğru yolun malzemesi doğrularla olmalıdır. yalana/yanlışa saparsan o yol çöker ve ölürsün.

  ateist gibi davranmazsan ölürsün. hatta senin bu hatan yüzünden başkalarınında ölümüne neden olursun.

  para kazanmak için mücadeleye girişmiycen. en önemli tehlike bu insan için. para, geçim derdiyle yapılan uğraş gerçekçilikten çıkar.

  YanıtlaSil
 2. din kurulalı bu yana ateist katliamı gerçekleşmedi dyebiliriz gibi

  daha doğru ifadele, özü sözü bir olan bi ateist öldürülmedi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mesela sivas ta aziz nesin neden/nasıl kurtuldu

   Sil
  2. özü sözü bir olan, tam bi ateizm mantığına göre hareket edenin öldürülmesi şüphe çeker

   Sil
  3. Sayın Adsız,

   Dinlerin belli bir kurulma tarihi olmamakla birlikte, ortaya çıktığı ilk zamanlar (ilkel inanışlardan sonraki sistematik dinleri kastediyorum), "düşman" olarak sayılanlar "inanmayanlar" değil, "başka bir şeye inananlar"dı.

   Ateizmin veya daha doğru bir tanımla materyalizmin ön plana çıkışı ve din karşıtı tutumların kendine yer bulması çok daha yeni bir durumdur. Aydınlanma Çağı'ndan bu yana geçen bir süreçte ve yalnızca gelişmiş toplumlarda ateist kitle nüfusa oranla sayıca bir çoğunluk ifade edecek düzeydedir.

   Daha açık bir anlatımla, ateistler zaten din için tehlikeli olmamışlardır. Misal, Kur'an bile inançsızları (ateistleri) değil, Allah'a inanmayıp başka şeylere inananları hedef alır. Her zaman diğer dinlerden korkulmuştur, ki buna otoriteyi paylaşma korkusu bile denebilir.

   Bu bağlamda düşünmekte fayda var.

   Aziz Nesin olayı içinse, şu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim: http://tanrivarmi.blogspot.com.tr/2013/07/o-gun-sivas-katliami-belgeseli.html

   Saygılarımla.

   Sil
  4. din kurulalı dememden kasıt, genel çoğunluk öyle inandığı için ben öyle dedim
   elbette din tarihi meçhuldur

   evet, dinin düşmanı ateizm-ateizmin düşmanı din değil, ama böyle gibi gösterilerek “teistler ve ateistler çoğunlukla bunun bilincinde gibi” savaşılıyo, insanlar düşman kelimesini gerçek anlamda değil başka anlamlarda alıyo, falan filan.

   ateizmle canlı savaş değil cinli savaş yapılıyo

   allah yok diyenin korkuyla susması isteniyo, bu bağlamda ayetler/hadisler/uydurmalar/iftiralar vs yapılıyo

   ateist çevresinin tümüne tam fikrini açıklasa bu toplumun gitgide ateizme kayma ihtimali demek

   ateisti ne öldürebilirler, ne de kovabilirler, bi şekilde suskunluğu sağlamaya çalışıyolar

   ateist öldürülürse yada kovulursa din için o zaman tehlike olur

   izledim ben o belgeseli, belgeselde tam gerçek anlatılmayabilir

   Sil
  5. kuranda geçen firavun vb katliamlar ateist katliamı değil

   kuranda nedense en çok yahudi düşmanlığı var, ki bunun sebebi islam için tehlikeli olabilir

   ne allaha ortak koşan ne allah yok diyen ne allahlar üreten, allah altında başka bi din/şey olan tehlike

   Sil
 3. http://edition.cnn.com/2015/05/12/asia/bangladesh-blogger-killed/

  şu haberleri birileri çevirse…….

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Adsız,

   Bu haberin -birebir çevirisi olmamakla birlikte- Türkçe kaynaklardaki yansıması için bunu okuyabilirsiniz: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/05/150512_banglades_blog_yazari_saldiri

   Ancak kastettiğiniz, genel olarak bu ve benzeri haberlerin çeşitli yabancı kaynaklardan derlenip toplanması ve sunulması ise, kesinlikle haklısınız. Böyle bir "haber" anlayışına ihtiyaç var.

   Aslına bakılırsa, blog içerisinde "Gündem" kategorisi adı altında yapmayı istediğim şeylerden biri de buydu, ki "muhabir" statüsünde yazar alımı için de duyuru vardı, ancak gelgelelim, sadece haber derleyip çevirecek bir gönüllü henüz başvuruda bulunmadı.

   Kabul ediyorum, zor bir iş. Ajansları taramak, haberin niteliğini kestirip onu çevirmek, bu emeğin bir şeye değip değmediğini kestirememek vs. Ancak siyasi veya milli herhangi bir etki altında kalmadan, tarafsız bir biçimde din ve inanç kaynaklı haberlerin, özellikle inançsız kesime yapılan baskı ve şiddetin insanlara sunulması da önem arz ediyor.

   Gelgelelim, böyle bir iş başarılsa bile, kime ne gösterilmiş olur, o da tartışmalı. Malum, "Gerçek İslam bu değil." diyenler ile "Oh olmuş, dini değerleri eleştirmeyecekti." diyenler veya bu minvalde düşüncelere sahip olanların çoğunlukta kaldığı bir yerde, gene sadece kendi kendimizi bilgilendirmiş oluruz, haberin işlevlerinden biri olan "halkı aydınlatmak" pek de başarılı bir sonuç alamaz gibi.

   Neyse, konusu açıldığı için ben de nispeten geniş bir açıklama yapayım (ve hatta içimi dökeyim) dedim.

   Saygılarımla.

   Sil
  2. evet, dünyayı istiyom; dünyanın olayını, insanını, hayvanını, otunu, samanını. ama nerde.

   dünyadan haberimiz olsun istiyom.

   uçan kuştan bile haberimiz olsun istiyom.

   uçan kuşu kaç kişi görmüş, nası gömüş, nerde görmüş, ne demiş, ne yapmış, ne olmuş…….

   dünyanın havasını solumak istiyom.

   dünyanın belgeselini, tartışmasını herşeyini bilmek istiyom.

   dünyaya baktığım zaman, gelişatı, geçişatı, gidişatı tanımak istiyom.

   sürekli yukarda bizi izleyen birinin haberini alıyoz.

   bu sağlanacak olsaydı din iman kalmazdı herhalde, kuran bile herşeyin haberini vermiyo, kim bilir ne katliamlar yapıldı neler yaşandıda haberimiz yok.

   dünyada ve türkiyede yüz olay varsa ikisi üçünü alıyoz herhalde.

   ne kadar çok haber o kadar çok sorgu demektir ki, bu bilindiğinden insanlığa haber yayılmıyo.

   kazanç kaynağı olursa belki o zaman talep/oluşum olur, ama o zamanda samimiyet bozuluyo.

   Sil
 4. https://tr.sputniknews.com/asya/20160425/1022367669/banglades-lgbti-saldiri-Julhas-Mannan.html

  Böyle haberleri niye koymuyorsun?

  YanıtlaSil